odgromy

Instalacje odgromowe

W miejscu, gdzie uderza piorun, napięcie sięgać może kilkuset milionów woltów, a natężenie – 250tysięcy amperów. Moc takiego wyładowania sięga 700 bilionów watów i potrafi w mgnieniu oka wywołać pożar domu.

Silne wyładowania elektryczne, które towarzyszą burzom, stanowią zagrożenie nie tylko wówczas, gdy piorun trafi bezpośrednio w budynek. Niszczycielską siłę ma też wysokie napięcie indukowane przez wyładowania w instalacji elektrycznej oraz w metalowych elementach domu. Mimo to wielu prywatnych inwestorów, kierując się źle pojętą oszczędnością, zastanawia się nad tym, czy w nowo budowanym domu zamontować piorunochron.

Myśląc o bezpieczeństwie swojego domu, nie warto kierować się tylko i wyłącznie przepisami prawa. Ważny jest również rozsądek. Jeśli dom stoi samotnie, z dala od innych zabudowań oraz wysokich drzew, to bez względu na wymagania natury formalnej warto go wyposażyć w instalację odgromową. W stosunku do wartości całego domu nie jest to duży wydatek, a daje bezcenne poczucie bezpieczeństwa, kiedy zbliża się burza.

Obecnie trwają zmany, które mają zaostrzyć prawo odnośnie instalacji odgromowych. Instalacje wykonujemy metodą otokową lub szpilkową.

Rozprowadzoną instalację odgromową montujemy zgodnie z przepisami na specjanych uchwytach montowanych do powierzchni dachu.

Po wykonanych pracach wykonujemy badania instalacji oraz dokumentację stwierdzającą dopuszczenie instlalacji do eksploatacji.